Wstęp do Transmutacji


Czym tak naprawdę jest przedmiot, z którego pragnę przekazać wiedzę? Transmutacja była nauczana w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie przez prof. McGonagall już od 1 roku i dowiadujemy się, że: 

 

"Transmutacja jest najbardziej złożonym i niebezpiecznym rodzajem magii, jakiego będziecie się uczyć w Hogwarcie" - słowa Minerwy McGonagall podczas pierwszej lekcji Transmutacji 

 

Trudno się z tymi słowami nie zgodzić, bo właśnie na tych zajęciach będziemy dokonywać różne przemiany: m.in będziemy przemieniać przedmioty w inne przedmioty, a z czasem też i będziemy przemieniać żywe istoty, ale jeszcze nie teraz. Na razie skupmy się na podstawowej wiedzy.  Najogólniej mówiąc:

 

Transmutacja to dziedzina magii polegająca na przemienianiu jednych rzeczy w drugie.

 

Znaczenia naszego przedmiotu możemy też doszukać się w etymologii. Słowo „Transmutacja” pochodzi z łaciny i składa się z dwóch członów: trans - poprzez oraz mutatio - zamiana. Trzeba też mieć na uwadze, że nie każdy przedmiot podlega transmutacji (są one wymienione w prawach Gampa). 

  

No dobrze, wiemy już czym jest transmutacja, ale co z przemianami? Można je w jakikolwiek sposób opisać? 

Oczywiście, że można! Transmutolodzy opracowali bardzo łatwy do zapamiętania wzór, który wygląda następująco

 

Substrat => Produkt

Transmutant + Transmutacja -> Wynik transmutacji

 

W ten sposób będziemy niemal wszystkie przemiany zapisywać na naszych zajęciach. Jest to chyba najprostszy zapis, jaki kiedykolwiek powstał. Czym jest tutaj transmutant, transmutacja i wynik transmutacji

 

Transmutant (subprodukt) - rzecz, którą chcemy poddać przemianie. 

Transmutacja - czyli inaczej przemiana jakiej dokonujemy; np. zmiana barwy, powiększenie itp... 

Wynik transmutacji (produkt) - jak sama nazwa wskazuje, jest to wynik naszej przemiany.